W ramach obchodów XII Dni Pamięci o Ofiarach Holokaustu na Podkarpaciu 31 stycznia 2020 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie autorskie z Jerzym Fąfarą nt.

"Losy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau pochodzących z Podkarpacia".
Jerzy Janusz Fąfara to poeta, prozaik, wydawca – dyrektor Podkarpackiego Instytutu Książki i Marketingu, a także autor wielu słuchowisk radiowych.

W swojej bogatej twórczości porusza temat holokaustu. Podczas spotkania zaprezentował losy czterech więźniów wywiezionych w pierwszym transporcie do Auschwitz. Ci bohaterowie to: Stanisław Szpunar, przedstawiony w utworze Był wśród nas święty. Józef Szajna – wielki artysta-malarz światowej sławy, scenograf i reżyser – bohater książki 18 znaczy życie. Przeżycia artysty z pobytu w Auschwitz i Buchenwald, czternastodniowy pobyt w Stelhzelle, celi bez wyjścia, zaraz potem wyrok śmierci przez rozstrzelanie, którego cudem uniknął, odcisnęły trwałe piętno na jego życiu i twórczości. Wśród innych, wywiezionych w pierwszym transporcie do Auschwitz, znaleźli się: Zbigniew Bentkowski, Edward Pyś, a także bracia Emil i Stanisław Barańscy z Dynowa.
Cennym uzupełnieniem spotkania była również prezentacja poświęcona rzeszowianom, więźniom obozu koncentracyjnego w Auschwitz.
Była też okazja, aby porozmawiać z naszym gościem, a także zakupić jego książki i otrzymać dedykację. 

J. Fąfara 2020
J. Fafara 2020 3
J. Fąfara 2020 (2)
J. Fąfara 2020 2
Previous Next Play Pause
1 2 3 4