KLUB EUROPEJSKI
Warto być otwartym na innych...
poznawać kulturę i tradycje różnych narodów. Nieocenione jest rozbudzanie chęci poznawania, pasji podróżowania, no i ... doskonalenie kompetencji językowych. Efektem spotkań z cudzoziemcami jest zawsze wzbogacenie wiedzy na temat innych krajów i ludzi tam żyjących, pokonanie stereotypów i uprzedzeń, a często nawiązanie trwałych relacji i przyjaźni.
Nasz Klub Europejski proponuje różne formy takich spotkań:
- wymiany młodzieżowe z partnerami z zagranicy i współpraca szkół pomiędzy spotkaniami (wspólne realizowanie projektów, warsztaty, wycieczki, uczestniczenie w zajęciach szkolnych)
- zajęcia prowadzone przez native speaker`ów
- zajęcia językowo - kulturowe prowadzone w j. angielskim w ramach współpracy z Międzynarodowym Stowarzyszeniem Studentów AIESEC
- spotkania nt. podejmowania studiów lub pracy za granicą
- wyjścia na spektakle obcojęzyczne
- konkursy piosenki obcojęzycznej
- organizowane w szkole eventy np. Dzień Języków.
- Szczegóły
- Odsłony: 16
W minionym tygodniu gościliśmy w naszym liceum uczniów z Liceo Scientifico A. Banfi w Wimercate w Lombardii w ramach prowadzonej od kilku lat wymiany polsko-włoskiej. W tym czasie 17 uczniów i uczennic z Włoch wraz z podopiecznymi naszej szkoły, uczestniczyło w projekcie o różnicach kulturowych „CIAO Polska”, poznając dziedzictwo naszego miasta i regionu. W czasie trwania projektu nasi włoscy przyjaciele gościli w domach uczniów VIII LO, co było dla nich niezapomnianym doświadczeniem. Zaplanowany harmonogram wspólnych działań i prac był bardzo napięty.
Pierwszy dzień przeznaczono na działania integracyjne, wspólne warsztaty, lunch i spacer po centrum Rzeszowa. W kolejnych dniach uczestnicy wymiany mieli okazję zwiedzać zabytki Krakowa, posmakować obwarzanków i różnych potraw kuchni polskiej. W celu poznawania dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego województwa podkarpackiego, podziwiali również piękno bieszczadzkich widoków, zaporę na Solinie i dzieła Zdzisława Beksińskiego. Obowiązkowym punktem programu była wizyta w miejscu pamięci i muzeum Auschwitz-Birkenau, byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady.
Tegoroczna wymiana była po raz kolejny doskonałą okazją do wzajemnego poznawania kultury polskiej i włoskiej, zawiązywania nowych i zacieśniania dotychczasowych przyjaźni, a przede wszystkim do doskonalenia języka angielskiego, który służył uczniom do codziennej komunikacji.
Inicjatorem i koordynatorem wymiany jest mgr Anna Szelc, którą wspomagała dr Agnieszka Huzarska.
- Szczegóły
- Odsłony: 18
Wymiana z włoską szkołą Liceo Scientifico Antonio Banfi z miejscowości Vimercate, niedaleko Mediolanu, to stały punkt działań w naszej szkole. Jak co roku zaplanowano zajęcia warsztatowe w tym włoskim liceum, ale również ciekawe wycieczki edukacyjne. W warsztatach wzięli udział uczniowie z Polski, Hiszpanii i oczywiście Włoch. Pierwszą wycieczkĄ edukacyjną był dzień w Mediolanie. Mediolan to piękne miasto, które doskonale łączy bogatą historię z nowoczesnością, a dodatkowo jest centrum mody, kultury i biznesu, więc każdy znajdzie tu coś dla siebie. Uczestnicy wymiany wzięli również udział w zajęciach warsztatowych w muzeum. W innym dniu odbył się spacer po historycznej części miasteczka Vimercate. Kolejną atrakcją była gra terenowa w mieście Monza. Przy okazji tej aktywności uczniowie zobaczyli najważniejsze zabytki miasta. Zwieńczeniem tego dnia było "pizza party" w jednej z tradycyjnych pizzerii w mieście Monza. Ciekawą wycieczką był też wyjazd nad piękne jezioro Como.
W ramach wymiany uczniowie przygotowali projekty filmowe. Drużyny, w których składach byli polscy uczniowie zdobyli kilka nagród za świetne produkcje.
Wymiana jest wyjątkowym doświadczeniem dla jej uczestników, gdyż oprócz możliwości ćwiczenia języka angielskiego, uczniowie mogą poznać podstawowe zwroty z języka włoskiego oraz oczywiście dowiedzieć się dużo o włoskiej kulturze. Niezwykłą wartością dodaną jest pobyt w rodzinach włoskich, gdyż zgodnie z założeniami projektu, uczniowie mieszkają z rodzinami swoich włoskich partnerów.
- Szczegóły
- Odsłony: 21
W dniach 03.06. - 09.06. gościliśmy w ramach wymiany polsko-niemieckiej uczniów z Geschwister-Scholl-Gymnasium w Lebach. Po wizycie w obozie Auschwitz-Birkenau, zwiedziliśmy Kraków i Rzeszów. Młodzież niemiecka uczestniczyła również w zajęciach lekcyjnych w naszej szkole. Atrakcją spotkania był spływ kajakowy w Roztoczańskim Parku Narodowym, jak również wspólna impreza wieńcząca spotkanie. Projekt dofinansowała organizacja PNWM czyli Polsko-Niemiecka Wymiana Młodzieży. Mogliśmy też liczyć na finansowe wsparcie Rady Rodziców VIII LO. Dziękujemy!
- Szczegóły
- Odsłony: 19
Już kolejny raz świętujemy w naszej szkole Europejski Dzień Języków Obcych. Dzień ten obchodzony jest 26 września już od 20 lat! Celem tego święta jest promocja różnorodności językowej i kulturowej, która stanowi narzędzie, dzięki któremu możliwe jest osiągnięcie większego wzajemnego zrozumienia pomiędzy poszczególnymi nacjami. W ramach tego dnia uczniowie klasy 4c przeprowadzili ciekawy konkurs sprawdzający wiedzę dotyczącą ciekawych faktów na temat krajów europejskich. Gratulujemy zwycięzcom!
- Szczegóły
- Odsłony: 20
W kwietniu nasze liceum przywitało gości z Włoch - zobaczyli szkołę, mieli przyjemność porozmawiać z nauczycielami i uczniami, a także poznać naszą małą społeczność. Nie brakowało też wyjazdów w niedalekie okolice: Sanok, Bieszczady oraz Kraków i obóz Auschwitz-Birkenau.
Polska wywarła na gościach ogromne wrażenie, byli zadowoleni z gościnności rodziców naszych uczniów.
Całe wydarzenie miało zwieńczenie w postaci wspólnego projektu.
Wymiana została dofinansowana ze środków Rady Rodziców VIII LO. Dziękujemy!
- Szczegóły
- Odsłony: 21
Od 23 kwietnia do 28 kwietnia grupa naszych uczniów oraz ich rodzin gościła uczniów i nauczycieli z Włoch w ramach wymiany z włoska szkołą średnią Liceo Statale "A.Banfi" di Vimercate, która uważana jest za jedną z najlepszych szkół średnich we włoskiej Lombardii. Program wymiany był bardzo bogaty i rozpoczął się spotkaniem w Krakowie oraz zwiedzaniem Rzeszowa. Szczególnie ciekawym doświadczeniem były warsztaty edukacyjne nt. „Pokój poprzez przyjaźń i kulturę”, na które zaprosiliśmy również ukraińskich uczniów z naszej szkoły. Wśród innych punktów programu znalazły się m. in.: warsztaty garncarskie w Medyni Głogowskiej, zwiedzanie zamku w Łańcucie, kolejna część warsztatów kulturowych Peace through friendship, a także zwiedzanie Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Wymiana młodzieży z Polski i Włoch była niezwykle ciekawym doświadczeniem. To nie tylko poznawanie interesujących miejsc, ale przede wszystkim ludzi i kultur, zawiązywanie przyjaźni, pokonanie wzajemnych stereotypów. Dziękujemy rodzinom goszczącym młodzież z Włoch oraz organizatorkom i opiekunkom całego przedsięwzięcia: p. Annie Szelc i p. Agnieszce Huzarskiej.
Strona 1 z 4