"Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić..."
Przysłowie Wschodnie
Profilaktyka w naszej szkole to przede wszystkich sposób ochrony młodych ludzi przed skutkami zagrożeń, jakie niosą za sobą współczesne czasy. Próbujemy osłaniać „profilaktycznym parasolem” naszych uczniów, edukując ich w zakresie problematyki zdrowotnej m.in. profilaktyka nowotworów skóry - czerniaka, raka piersi, raka szyjki macicy. Wyposażamy ich w wiedzę dotyczącą zagrożeń HIV/AIDS
Rozmawiamy o skutkach związanych z uzależnieniami od substancji psychoaktywnych, nikotyny, alkoholu. Podejmujemy tematykę związaną z zagrożeniami w Internecie, cyberprzemocą, cyberuzależnieniami. Mówimy o agresji i przemocy w realnym życiu i jej wpływie na młodego człowieka. Uczymy asertywności, pokazujemy jak radzić sobie ze stresem.
Działania profilaktyczne realizują specjaliści zapraszani przez naszą szkołę oraz wychowawcy, pedagog w ramach godzinach wychowawczych .Profilaktyka jest obecna także w szkolnych i międzyszkolnych akcjach, kampaniach i happeningach.
Chcemy, aby wiedza ochroniła naszych uczniów teraz i w dorosłym życiu.
- Szczegóły
- Odsłony: 20
W dniu 10 kwietnia Rada Młodzieży Rzeszowa, we współpracy z rzeszowskim WOPR i Kołem Naukowym Studentów Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego, realizowała w naszej szkole kampanię "Bezpieczni nad wodą". W ramach spotkania uczniowie poznali zasady samoratownictwa i reagowania w sytuacjach kryzysowych nad wodą, dowiedzieli się o takich zagrożeniach jak wiry, prądy wodne i sinice oraz wzięli udział w praktycznych ćwiczeniach z zakresu resuscytacji i obsługi AED. Serdecznie dziękujemy ratownikom rzeszowskiego WOPR i studentom UR za prowadzenie spotkania i podzielenie się z naszymi licealistami swoją wiedzą i doświadczeniem.
- Szczegóły
- Odsłony: 23
Z okazji Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego nasza uczennica i reprezentantka szkoły w Radzie Młodzieży Rzeszowa, Wiktoria Rząsa, wzięła udział w konferencji “Podkarpackie Przeciw Depresji” 🧠💬. Podczas wydarzenia zabrała głos, reprezentując Głos Młodzieży 🎙️ i opowiedziała, jak stres wpływa na zdrowie psychiczne młodych osób.
- Szczegóły
- Odsłony: 19
Dzisiaj młodzież z klas 2b i 2d brała udział w pilotażowym projekcie realizowanym w Polsce przez dr Clossette Fox z Uniwersytetu Holly Cross z USA przy współpracy z Uniwersytetem Rzeszowskim.
Spotkanie miało na celu wsparcie zdrowia psychicznego młodzieży, radzenie sobie ze stresem. Metoda bazuje na idei Growth Mindset, odnoszącej się do podejścia do życia bazującego na przekonaniu, że umiejętności i inteligencja mogą być rozwijane poprzez wysiłek, uczenie się i wytrwałość.To podejście sprzyja podejmowaniu wyzwań, kreatywności, uczeniu się na błędach oraz
dążeniu do stałego rozwoju osobistego i zawodowego.
- Szczegóły
- Odsłony: 682
13 października 2021 r. klasy pierwsze i drugie liceum uczestniczyły w spotkaniu profilaktycznym z Mirosławem "Kolah" Kolczykiem, znanym raperem, który prowadzi zajęcia dla młodzieży pod hasłem "Antymina". Mają one przestrzec młodzież przed zachowaniami, mogącymi doprowadzić ich do tragicznych sytuacji życiowych.
Sam "Kolah" w młodości doświadczył zgubnych skutków ryzykownych zachowań (alkohol, pornografia, narkotyki). Kiedy zdał sobie sprawę, w która stronę zmierza, zmienił życie o 180 stopni. Teraz tworzy muzykę, jest raperem. Prowadzi profilaktyczne spotkania w rytmie hip-hop, na których dzieli się z młodymi ludźmi swoimi doświadczeniami i refleksjami dotyczącymi mechanizmów i skutków uzależnień.
- Szczegóły
- Odsłony: 528
15 listopada 2021 r. gościliśmy w naszej szkole Krzysztofa Piersę, autora takich książek jak „Komputerowy ćpun” i "Trener marzeń".
Podczas spotkania z młodzieżą autor, który zna ten temat z autopsji (przez lata był uzależniony od gier) mówił, czym są gry komputerowe i dlaczego są tak wciągające. Zwrócił uwagę na cienką granicę, jak istnieje pomiędzy pasją, niewinną fascynacją grami, a uzależnieniem, które tak jak każde inne uzależnienie potrafi zrujnować nam życie.
Gry nie są wyłącznie destrukcyjnym zajęciem, bo pobudzają wyobraźnię, pomagają rozwijać różne umiejętności, a gracze to zazwyczaj wrażliwi, inteligentni ludzie. Jednak świat wirtualny niebezpiecznie wciąga i izoluje od rzeczywistości, utrudnia relacje z drugim człowiekiem. Warto pamiętać o tych zagrożeniach i oprócz wirtualnego życia mieć inne pasje, cele, marzenia.
- Szczegóły
- Odsłony: 809
W dniu 29.09.2020 uczniowie klas 2ag, 2bg i 2cg odbyli spotkanie profilaktyczne nt.:"Bezpieczeństwo w ruchu pieszym i drogowym". To ciekawy i ważny temat, ponieważ ciągle bardzo dużo na drogach jest wypadków z udziałem pieszych. Siedemnastoletni uczniowie to zarówno piesi, jak i niedługo młodzi kierowcy - wielu już wkrótce rozpocznie kursy na prawo jazdy i taka wiedza może być bezcenna...
Strona 1 z 3