18 listopada 2021 r. uczniowie VIII LO wzięli udział w niezwykle ciekawej multimedialnej lekcji o życiu i twórczości jednego z czołowych artystów współczesnych, pochodzącego z Podkarpacia, Zdzisława Beksińskiego. Wykład poprowadzili przedstawiciele Fundacji „Beksiński” – Ewa i Janusz Baryccy, którzy osobiści znali rodzinę Beksińskich. Obecnie popularyzują jego twórczość, w realizacji swoich niebanalnych projektów współpracują także z Muzeum Historycznym w Sanoku, któremu artysta w testamencie przekazał swoje prace.
W czasie wykładu młodzież dowiedziała się, m.in. o dwóch ważnych okresach w twórczości Beksińskiego: okresie malarstwa fantastycznego i późnym okresie warszawskim, o jego inspiracjach i fascynacjach, np. malarstwem Arnolda Bőcklina czy Artura Grottgera, czy też o jego wszechstronnych zainteresowaniach i technikach, w których się specjalizował, zaczynał bowiem od fotografii malarskiej, potem była fotografia kreacyjna, rzeźba, reliefy, malarstwo abstrakcyjne i surrealistyczne, w końcu fotomontaż komputerowy.

Uczniowie mieli też okazję obejrzeć wystawę fotografii, grafik komputerowych, plakatów oraz reprodukcji obrazów artysty. Obrazy Beksińskiego są pozbawione tytułów, niepokoją i poruszają swoją wizyjnością, widać na nich fascynację śmiercią, przemijaniem, samotność człowieka. https://pl-pl.facebook.com/VIIILORzeszow/videos/927622974519302/

AA78_by_Zdzislaw_Beksinski_1978
DSC_0782
Previous Next Play Pause
1 2