"Kiedy wszystko inne zawiedzie, dajcie za wygraną i idźcie do biblioteki."
Stephen King

Biblioteka szkolna posiada w swych zbiorach ponad 10 tys. woluminów. Trzonem księgozbioru są lektury i książki popularno-naukowe. Słowniki, encyklopedie, leksykony i inne opracowania tematyczne stanowią bezcenny skarb jej zasobów. Atutem naszej biblioteki jest mieszcząca się w niej pracownia multimedialna ICIM (stanowiska z dostępem do Internetu), otwarta dla uczniów i pedagogów naszej szkoły.
Zapraszamy do korzystania z naszych zbiorów.
Biblioteka to dobre miejsce dla człowieka - możesz tutaj:
•    wybierać i pożyczać książki
•    czytać gazety i czasopisma
•    myśleć i szukać informacji
•    zagrać w szachy, gry planszowe
•    korzystać z Internetu
•    korzystać z komputerów i drukować, skanować
•    mieć spokój
•    uczestniczyć w spotkaniach autorskich
•    zaprezentować swoją twórczość
•    brać udział w konkursach
•    uśmiechać się

Regulamin biblioteki

Regulamin Internetowego Centrum Informacji Multimedialnej

Przydatne linki:

W poniedziałek 6 września 2021 r. społeczność szkolna VIII LO już po raz dziesiąty włączyła się w ogólnopolską akcję czytelniczą Narodowego Czytania.
Do wspólnej lektury została tym razem wybrana tragikomedia „Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej. To utwór, który demaskuje podwójną moralność. Chociaż poszczególne sceny czy dialogi budzą uśmiech, to przesłanie utworu wcale nie przypomina komedii. Bo przecież nie bawi tzw. porządny dom, w którym aż gęsto jest od nieszczerości, zakłamania i pozorów. Relacje rodzinne, stosunek do drugiego człowieka, filozofia życiowa głównej bohaterki, mimo że żyjemy w innych realiach, wciąż skłaniają do refleksji. Nasi uczniowie mogli poznać dzieło G. Zapolskiej, czytając na role tekst dramatyczny na szkolnym patio, w zieleni i promieniach słonecznego wrześniowego dnia.

Organizatorami wydarzenia byli nauczyciele j. polskiego: p. Lucyna Lasota i p. Rafał Wierzbiński


Grupa licealistów wzięła też udział w akcji Narodowego Czytania w dniu 4 września na Uniwersytecie Rzeszowskim, dokąd poszli pod opieką p. Rafała Wierzbińskiego.

Nar_Czyt_1
Nar_Czyt_2
Nar_Czyt_3
Nar_Czyt_4
Previous Next Play Pause
1 2 3 4

Biblioteka szkolna zaprasza na wirtualne zwiedzanie - link

Warto przeczytać, obejrzeć
Katastrofa w Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej miała miejsce 26 kwietnia 1986 w reaktorze jądrowym bloku energetycznego nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku awarii przy przegrzaniu się rdzenia reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych.
Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej i jedna z największych katastrof przemysłowych XX wieku. Razem z katastrofą w elektrowni jądrowej Fukushima I została zakwalifikowana do siódmego, najwyższego stopnia w skali INES.
W wyniku całkowitego zniszczenia reaktora skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. W efekcie skażenia ewakuowano i przesiedlono ponad 350 000 osób - więcej na ten temat dowiecie się z książki „Likwidatorzy Czarnobyla” lub 5 odcinkowego serialu „Czarnobyl” na HBO (teraz przez miesiąc za darmo) i polecanych poniżej.
 
Likwidatorzy Czarnobyla : nieznane historie / Paweł Sekuła. - Wyd. 1, 1 dodr. - Warszawa : Wydawnictwo Naukowe PWN, 2019.
 Książka jest zapisem relacji ustnych tzw. likwidatorów Czarnobyla i ich rodzin. Przedstawia dramatyczne doświadczenia żołnierzy z republik bałtyckich związane z działaniami podejmowanymi w rejonie katastrofy w latach 1986-1988. Autor przybliża społeczność likwidatorów, warunki bytowe i życie codzienne w czarnobylskiej zonie. Kolejne rozdziały są wiernym odtworzeniem osobistych przeżyć, odczuć i przemyśleń likwidatorów począwszy od wezwania na miejsce tragedii, poprzez pracę w cieniu czarnobylskiego reaktora, aż po zmaganie się z codzienną rzeczywistością ZSRS po powrocie do domu i heroiczną walkę o odzyskanie zdrowia. Przekazy świadków poprzedzone są zarysem historii mobilizacji i udziału łotewskich oraz estońskich obywateli ZSRR w usuwaniu skutków katastrofy jądrowej. Likwidatorzy Czarnobyla to pierwsza w Polsce i na świecie publikacja podejmująca temat buntu (lato 1986 roku) uczestników likwidacji skutków katastrofy w Czarnobylu. Czytelnik pozna nigdy wcześniej niepublikowane materiały archiwalne, prasowe oraz fotograficzne, w tym wykonane w czarnobylskiej zonie.

FILMY o Czarnobylu

1. Czarnobyl. Reaktor strachu (2012)
Horror twórcy przełomowego "Paranormal Activity", Orena Peliego. Sześcioro młodych ludzi szukających ekstremalnych wrażeń wynajmuje przewodnika, który, mimo surowych zakazów, zabiera ich do owianego tajemnicą miasta-widmo... Wkrótce bohaterowie filmu odkrywają, że choć nikt nie przeżył katastrofy, bynajmniej nie są tutaj sami. Wszystko wskazuje na to, że przerażający rozdział w historii miasta nie został jeszcze wcale zamknięty.  


2. Czarnobyl. Cztery dni w kwietniu (2010)
Dzieło powstało w ramach Teatru Telewizji. Historia jest opowiadana z perspektywy profesora Jaworowskiego z Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej w Warszawie (Zbigniew Zamachowski), próbującego przekonać polityków do wystosowania komunikatu do narodu z instrukcją postępowania w obliczu skażenia powietrza i wody, nakazem podania dzieciom płynu Lugola oraz odwołania pochodów z okazji 1 Maja oraz ekipy kolarzy pod wodzą trenera Szurkowskiego (Marek Włodarczyk), zmuszanych do wyjazdu do Kijowa, gdzie mieli wziąć udział w rozpoczęciu prestiżowego dla władz Wyścigu Pokoju.

3. Stalker (1979)
Film miał premierę jeszcze na kilka lat przed wydarzeniami z Czarnobyla, ale już wtedy padły w nim dwa niesamowicie ważne słowa dla dzieł popkultury utożsamianych lata później z katastrofą - tytułowy Stalker oraz Zona. Obydwa motywy zostaną później użyte we wspomnianym "S.T.A.L.K.E.R: Cień Czarnobyla". Film Andrieja Tarkowskiego jest uznawany za jedno z największych osiągnięć sowieckiej kinematografii.

4. Znieważona ziemia (2011)
Prypeć, 26 kwietnia 1986 roku. Tego dnia Ania (Olga Kurylenko) bierze ślub z Piotrem (Nikita Emshanov). Mały Walery (Vladyslav Akulyonok) i jego ojciec, Aleksy (Andrzej Chyra), fizyk w czarnobylskiej elektrowni atomowej, sadzą jabłoń. Leśniczy Mikołaj (Vyacheslav Slanko) robi obchód w lesie otaczającym elektrownię. Nagle dochodzi do katastrofy. Piotr jako strażak jedzie do piekła. Aleksy zmuszony do milczenia przez władze, woli zniknąć. Dziesięć lat później opuszczone miasto staje się ziemią niczyją i dziwaczną atrakcją turystyczną. Jest to debiutancki film fabularny Michale Boganin, izraelskiej dokumentalistki:

5. Aurora (2006)
Aurora bardzo lubi tańczyć i marzy by zostać baletnicą. Nie jest to jednak łatwe, gdyż dziewczynka wychowuje się w domu dziecka. Problem polega na tym, iż podczas katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu otrzymała olbrzymią dozę radiacji. Przeżyć może tylko dzięki operacji w najlepszym z amerykańskich szpitali. Na koszt ZSSR zostaje przywieziona do USA, ale okazuje się, że za operację nie zapłacono. W tym samym czasie w szpitalu przebywa wybitny aktor i gwiazda rosyjskiego baletu - Nik Astachov, lecząc się od uzależnienia od narkotyków. Jego spotkanie z chorą dziewczynką, która nie przestaje marzyć o scenie, pomaga mu całkowicie odmienić swoje życie.

6. Ostatnie ostrzeżenie (1991)
Film z 1991 roku, powstał przy współpracy amerykańsko-brytyjsko-radzieckiej dla amerykańskiej telewizji. Producentem była ta sama spółka, która ma na swoim koncie takie filmy, jak "Rambo", czy "Teminator". W rolach głównych występują Jon Voight oraz Sammi Davis. Film opowiada historię lekarzy z różnych państw, którzy łączą swoje siły, by pomóc ofiarom czarnobylskiej tragedii.

7. W sobotę (2011)
26 kwietnia 1986 roku - pierwszy dzień po awarii elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Sobota "niewiedzy". Sobota, kiedy życia nie można już zmienić, kiedy dziewczyny zakładają wyjściowe buty na wysokim obcasie, dlatego, że jest sobota - wolny dzień. W filmie przedstawione są wydarzenia z pierwszych 24 godzin po awarii. Główny bohater staje się mimowolnym świadkiem katastrofy. Przypadkowo odkrywa całą prawdę o tragedii i staje przed moralnym wyborem: uratować ludzi czy wypełnić rozkaz "z góry" i nie siać paniki.

8. Odpady radioaktywne (2012)
Film Myrosława Słaboszpyćkiego był doceniony za granicą - został uhonorowany m. in. Srebrnym Lampartem na festiwalu w Locarno czy złotym medalem w Belgradzie. Film krótkometrażowy, opowiada historię kierowcy ciężarówki w zakładzie utylizującym odpady radioaktywne w Czarnobylu i kobiety pracującej w pralni, w zonie. Ich życie i praca rozpisane są ściśle na godziny, jest jednak siła, która ożywia ten mechanizm życia codziennego i wprawia go w ruch.


9. Raspad (1990)
25 kwietnia 1986 roku. Dziennikarz Aleksandr Zhuravlyov powraca do rodzinnego Kijowa, w morze rodzinnych problemów i zawodowych zawirowań. Następnego dnia życie jego i bliskich mu osób zmieni się na zawsze. Skutki wybuchu elektrowni w Czarnobylu są starannie ukrywane, ale stopniowo, ludzi znajdujących się w świątecznym nastroju przykrywa ciemny obłok paniki i strachu. Zdarzyło się coś okropnego, a Aleksander próbuje znaleźć odpowiedzi na ważne pytania.

NARZĘDZIA TIK
Bożena Boryczka, redaktorka kwartalnika „Biblioteka – Centrum Informacji”, zebrała ponad 100 narzędzi TIK (technologii informacyjno-komunikacyjnej) wspierających edukację, czyli przydatnych stron, aplikacji i programów. Wiele z nich można wykorzystać do pracy zdalnej. Część ma podpięte gotowe scenariusze zajęć lub poradniki. Przydadzą się zarówno nauczycielom, jak i uczniom, więc zachęcam do wykorzystania w pracy dydaktycznej i samokształcenia.


WolneLektury.pl
Znana i lubiana, całkowicie darmowa biblioteka cyfrowa zawierająca ponad 5500 tytułów, w tym wiele szkolnych lektur. Ebooki są dostępne w wielu formatach, w tym na czytniki. Serwis zawiera także audiobooki. Wszystko dostępne jest za pomocą wygodnej, darmowej aplikacji (smartfony Android i iPhone). Projekt fundacji Nowoczesna Polska.
Lektury.gov.pl
Serwis zawiera wiele szkolnych lektur wraz z ich wykazem oraz opisami. Książki są dostępne online oraz do pobrania w wielu formatach, także na czytniki. Projekt realizowany w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Polona.pl
Największa w Polsce biblioteka cyfrowa. Zawiera stare książki oraz inne zdigitalizowane zbiory. Większość z nich należy do domeny publicznej, więc są darmowe.

https://pl.khanacademy.org/
Strona umożliwiająca naukę i zabawę w kilkunastu językach. Jest możliwy wybór języka, przedmiotu (np. matematyki w klasie 4, języka obcego), trudności zadań oraz kontroli postępów dziecka przez zalogowanego rodzica.

http://www.chmuraczytania.pl/catalog.php

Kanon kulturalnego człowieka
Na chmury można patrzeć bez ograniczeń. Dajemy bezpłatny dostęp do książek na portalu Chmura Czytania.
Chmura Czytania daje książki, które sami chcemy czytać. Książki autorów mówiących rzeczy ważne – warte poznania, przypomnienia, czy wręcz odkrycia na nowo przez współczesnych Czytelników.
Chmura Czytania to także wolność czytania. Mobilne media – laptopy, tablety,
e-czytniki, smartfony czy odtwarzacze mp3 – niosą książkę za czytelnikiem,
z czytelnikiem. Jak dobra, mądra chmura.

https://polska-poezja.pl/
Polska poezja czytana przez najlepszych polskich aktorów.
Legimi
Legimi to usługa oferująca dostęp do tysięcy ebooków w ramach abonamentu, zarówno na smartfonach, jak i czytnikach. Z uwagi na zamknięcie szkół serwis przygotował 20 tytułów dedykowanych uczniom w różnym wieku. Każdy może wybrać jedną darmową książkę.
Wystarczy wpisać na stronie Legimi kod czytamy, a następnie zarejestrować się w serwisie Legimi i pobrać aplikację. Po zalogowaniu w niej lektura znajdować się będzie na wirtualnej półce. Kod wykorzystać można do 31 marca, ale książka będzie przypisana do konta bez ograniczeń czasowych.


EMPIK PREMIUM BEZPŁATNIE NA 60 DNI
Empik przygotował promocyjny dostęp do bazy 11 tysięcy e-booków i audiobooków dostępnych w ramach aplikacji Empik Go dostępnej na Androida i iPhone’a.
Jak skorzystać z promocji?
1.    Na stronie https://www.empik.com/czas-w-domu podaj adres e-mail, na który zostanie przesłany kod.
2.    Otrzymany kod wprowadź na stronie: https://www.empik.com/premium/kupon
3.    Zarejestruj się lub zaloguj (jeżeli masz już tam konto) na empik.com.
4.    Aktywuj usługę Empik Premium.
5.    Pobierz aplikację Empik Go na smartfona i zaloguj się.
Nie jest wymagane podanie danych karty kredytowej i po zakończeniu okresu promocyjnego użytkownik nie zostanie obciążony opłatami.

PUBLIO – DARMOWE EBOOKI
Publio to księgarnia internetowa. Oferuje ponad 100 ebooków za darmo. Jednak są to głównie lektury należące do domeny publicznej i poradniki.

SZKOLNY KONKURS FOTOGRAFICZNY „ZJAWISKA FIZYCZNE WOKÓŁ NAS”

Konkurs polega na własnoręcznym wykonaniu zdjęć, przedstawiających dowolnie wybrane zjawiska fizyczne dostrzeżone w otaczającej przyrodzie lub świadomie wyeksponowane w przeprowadzonym eksperymencie. Zdjęcia barwne lub czarno – białe, formatu 15 x 21 cm również w wersji elektronicznej na płycie CD należy dostarczyć do biblioteki szkolnej po powrocie do szkoły. 

KONKURS CZYTELNICZY "A WŁAŚNIE ŻE CZYTAMY"

W konkursie czytelniczym pn.„ A właśnie, że czytamy” należy zareklamować książkę wartą przeczytania, zachęcić innych do sięgnięcia po nią. Praca ma dotyczyć wybranej książki, powinna zawierać własne sądy o książce oraz uzasadnienie wyboru, wyrażać emocje związane z lekturą. Forma pracy jest dowolna (np. recenzja, esej…). Objętość pracy nie powinna przekraczać dwóch stron formatu A4 zapisanych czcionką 14 Times New Roman. Gotowe prace podpisane imieniem i nazwiskiem oraz klasą, do której uczeń uczęszcza proszę wysłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI

Biblioteka Szkolna zachęca do włączenia się w akcję wykonania niepowtarzalnej zakładki do książki.
Każdy uczeń może dostarczyć dowolną ilość prac, wykonanych w wybranej przez siebie technice, przeznaczonych do pełnienia funkcji zakładki do książek. Prace powinny mieć postać zakładki dwustronnej w różnym rozmiarze i kształcie. Na zakładkach mogą zaistnieć złote myśli, cytaty, itp.
Wykonane zakładki rozdamy naszym obecnym i przyszłym Czytelnikom po powrocie do szkoły!

„ZACZYTANI W OBIEKTYWIE”

1. Organizatorem konkursu jest Biblioteka szkolna VIII LO.
2. Celem konkursu jest popularyzacja czytelnictwa i fotografowania wśród uczestników. Zachęcenie do czytania książek.
3. Zadaniem konkursowym jest utrwalenie na zdjęciach osób czytających książki, prasę, e-booki w różnych miejscach.
4. Każdy uczestnik może przedstawić do konkursu dowolną ilość zdjęć.
5. Zdjęcia należy przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
6. Komisja nagrodzi najciekawsze i najbardziej oryginalne zdjęcia.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursach!

7 września  2019 r. po raz ósmy w całej Polsce odbyło się Narodowe Czytanie. Do tegorocznej ósmej odsłony akcji wybrano osiem nowel, chcąc uczcić  również 80-tą rocznicę wybuchu II wojny światowej. Uczniowie VIII LO również włączyli się w tę akcję. W rozświetlonym słońcem szkolnym atrium uczniowie, nauczyciele, dyrektor głośno czytali wybrane nowele.
Lektura klasyki polskiej nowelistyki w tak licznym gronie pozwoliła przeżyć niezapomniane chwile i doświadczyć radości, jaką daje wspólne czytanie.

nar_czyt_2019_1
nar_czyt_2019_2
nar_czyt_2019_3
nar_czyt_2019_4
nar_czyt_2019_5
20190906_104113
20190906_111043
20190906_111639
20190906_114620
20190906_115044
20190906_115303
20190906_121610
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej akcji  Czytaj.PL, która ma na celu popularyzowanie czytelnictwa poprzez darmowe wypożyczalnie e-booków i audiobooków. Udostępnione zostaną kody QR do 12 bestsellerów, w tym 5 absolutnych nowości z 2018 roku. Po raz pierwszy w akcji weźmie udział 10 miast zagranicznych m.in.: Barcelona, Dublin, Lwów, Norwich, Nottingham, Praga i Reykjavik – Miasta Literatury UNESCO. Wszystko to będzie  możliwe dzięki jednemu kodowi i jednej aplikacji, który znajdziecie na plakatach obok pokoju nauczycielskiego. Akcja organizowana jest już po raz szósty przez Krakowskie Biuro Festiwalowe, operatora programu Kraków Miasto Literatury UNESCO oraz platformę e-bookową Woblink.com.

Wyróżnienie dla Joasi Grendysy

W VI Wojewódzkim Konkursie Pięknego Czytania organizowanym przez PBW w Rzeszowie uczennica klasy 1a VIII LO  Joanna Grendysa zdobyła wyróżnienie.

GRATULUJEMY!!!

Opiekunem uczennicy była pani Anna Majewska