Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy,gdy obejmiemy drugiego człowieka.
Bruno Ferrero

Planując i realizując działania wychowawcze, pamiętamy o wartościach. Uczniowie naszej szkoły chętnie i często włączają się w akcje obywatelskie i społeczne.
Wszyscy jesteśmy aniołami…to hasło przewodnie Szkolnego Koła Wolontariatu, który przejawia się w różnorodnych formach działania:

Szlachetna Paczka
W 2018 r. społeczność szkolna już po raz trzeci wzięła udział w przygotowaniu Szlachetnej paczki. Kilka lat temu wspomogliśmy rodzinę z naszego osiedla. W ubiegłym roku przygotowaliśmy paczkę dla samotnej mamy wychowującej trzy córki. Paczkę sponsorowała cała społeczność szkolna: uczniowie, rodzice, nauczyciele, pracownicy obsługi i administracji. Z dobrowolnie ofiarowanych kwot udało się nam uzbierać 2700 zł. Zakupiliśmy laptop, odzież, żywność, chemię gospodarczą oraz upominki dla członków rodziny.
W roku 2018 kolejny raz staliśmy się częścią Nocy cudów. Tym razem potrzeby wybranej przez nas rodziny były nieco mniejsze, ale udało się nam je spełnić w 100%. Dzięki otwartym sercom uczniów i ich rodziców, nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi zebraliśmy ponad 1800 zł i pomogliśmy rodzinie, w której jedynym żywicielem jest ojciec, a bezrobotna i niepełnosprawna mama sprawuje opiekę nad trzyletnim synkiem. To cudowne, że można sprawić radość paczką klocków LEGO, nową firanką czy kilkoma kompletami pościeli… Oczywiście, tak jak w roku ubiegłym, w naszych paczkach nie zabrakło artykułów żywnościowych i środków czystości. Pomaganie jest FAJNE – mamy nadzieję, że przekonują się o tym wszyscy, włączający się w zespołowe przygotowanie SZLACHETNEJ PACZKI.

12_1
12_2
12_3



Kwesty i zbiórki
Nasza młodzież chętnie angażuje się w akcje organizowane przez zewnętrzne podmioty. W każdym roku szkolnym uczniowie włączają się w zbiórki żywności – np. we współpracy z Caritas. Kwestują w ramach Dnia Papieskiego, zbierają także datki na rzeszowskich nekropoliach w dniu Wszystkich Świętych. Co roku włączamy się w zbiórkę na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci „I ty możesz zostać świętym Mikołajem”.
Uczniowie od lat biorą udział w zbiórce pieniężnej Góra grosza, systematycznie prowadzona jest zbiórka makulatury i plastikowych zakrętek. Prowadzone są także zbiórki na rzecz Schroniska dla zwierząt „Kundelek”.

Inicjatywy z potrzeby serca naszej młodzieży
Uczniowie również chętnie realizują własne inicjatywy. Tradycją staje się pieczenie muffinek, częstowanie nimi uczniów w czasie przerw i zbieranie datków do puszki na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci lub dla Domu Małego Dziecka w Rzeszowie.
Przeprowadzane były zbiórki dla konkretnych potrzebujących osób np.: dla ciężko chorej dziewczynki, znajomej naszej uczennicy Zosi czy dla pogorzelców - rodziny naszej maturzystki.
Nasi uczniowie z wadą słuchu wielokrotnie przygotowywali stroiki świąteczne dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia osobiście zanosili zrobione przez siebie ozdoby starszym, schorowanym ludziom. Na co dzień sami potrzebujący pomocy, z potrzeby serca okazywali serdeczność i sprawiali radość innym ludziom.

Udział w konferencjach
Młodzież chętnie bierze udział w spotkaniach z innymi wolonatriuszami. np. podczas Gali Wolontariatu, Konferencji w Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci. Takie spotkania są zawsze interesujące. Można poznać działania innych osób, fundacji, zainspirować się lub nawiązać współpracę.

Współpraca z Warsztatem Terapii Zajęciowej
Od wielu lat nasza szkoła współpracuje z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Zgłobniu i ze Stowarzyszeniem Młodzież Sprawna Inaczej. Kibicujemy niepełnosprawnym, ale uzdolnionym podopiecznym Warsztatu w organizowanym corocznie Festiwalu Twórczości Artystycznej Uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej „I ja potrafię być aktorem”. Grupa ze Zgłobnia, zawsze serdecznie przyjmowana, wiele razy gościła także w naszej szkole ze swoimi przedstawieniami. Nieraz organizowaliśmy wystawy i kiermasze rękodzieła wykonanego przez uczestników Warsztatu. Ich obrazy, rzeźby, serwety, bombki choinkowe, świąteczne kartki niezmiennie zachwycają i znajdują nabywców.
Uczniowie naszej szkoły również kilka razy odwiedzili Warsztat Terapii Zajęciowej w Zgłobniu. Spędzali miło czas, poznając się i integrując podczas wspólnych warsztatów, np. pieczenia pierników, zajęć plastycznych, wspólnych zabaw, posiłków. Sprawna młodzież z zaciekawieniem zwiedzała miejsce terapii osób z niepełnosprawnością intelektualną. Klimatyczny dworek z prawdziwie rodzinną atmosferą pozwala niepełnosprawnym w różnym stopniu ludziom czuć się potrzebnymi. Zdobywają tam ważne umiejętności życiowe, np. uczą się gotować, szyć, pod okiem instruktorów wykonują piękne rękodzieła, przygotowują spektakle teatralne i osiągają sukcesy na miarę swoich możliwości. W trakcie wspólnych zajęć mieliśmy okazję lepiej poznać osoby niepełnosprawne. Na pewno są to ludzie niezwykle otwarci, szczerzy, bezpośredni i towarzyscy. Nawiązaliśmy także serdeczne kontakty z opiekunami i instruktorami pracującymi w Warsztacie oraz niezwykle ciepłą i oddaną swoim podopiecznym panią dyrektor, Anną Dębską. Współpraca z Warsztatem Terapii Zajęciowej przynosi korzyści obu stronom. Nasi niepełnosprawni przyjaciele czują się zauważeni, docenieni, mają szansę występować przed młodzieżą szkolną. Dla uczniów jest to lekcja życia, tolerancji, otwartości na problemy ludzi niepełnosprawnych.

12_4
12_5
12_6