WOLONTARIAT

"Wszyscy jesteśmy aniołami z jednym skrzydłem: możemy latać tylko wtedy, gdy obejmiemy drugiego człowieka."

Bruno Ferrero

Planując i realizując działania wychowawcze, pamiętamy o wartościach. Uczniowie naszej szkoły chętnie i często włączają się w akcje obywatelskie i społeczne. Wszyscy jesteśmy aniołami…to hasło przewodnie Szkolnego Koła Wolontariatu, który przejawia się w różnorodnych formach działania:

  • Szlachetna Paczka przygotowywana przez uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników obsługi i administracji
  • kwesty i zbiórki organizowane przez zewnętrzne podmioty np. zbiórki żywności – np. we współpracy z Caritas, Towarzystwem św. Brata Alberta, zbiórki na rzecz Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, Góra Grosza, zbiórka makulatury i plastikowych zakrętek, zbiórka na rzecz Schroniska dla Zwierząt „Kundelek”
  • inicjatywy z potrzeby serca naszej młodzieży, np. pieczenie babeczek, częstowanie nimi uczniów i zbieranie datków na szlachetny cel, np. dla Domu Małego Dziecka
  • udział w szkoleniach i konferencjach np. podczas Gali Wolontariatu, Konferencji w Fundacji Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci
  • Współpraca z Warsztatem Terapii Zajęciowej w Zgłobniu


 

Nasza szkoła nie tylko symbolicznie okazuje wsparcie dla Ukrainy.

Od poniedziałku razem ze szkołami Mistrzostwa Sportowego "Resovia" prowadzimy zbiórkę darów dla potrzebujących. Nauczyciele, pracownicy, uczniowie obu szkół przynosili żywność dla dzieci, środki higieniczne i wiele innych artykułów - te, posegregowane, trafiały systematycznie na granicę w Medyce, poprzez wolontariuszkę pracującą w szkole sportowej p. Martę Stankiewicz.

Samorząd Uczniowski przeprowadził także zbiórkę pieniędzy, które we współpracy z Radą Młodzieży przeznaczy na zakup potrzebnych rzeczy dla walczących w Ukrainie.

Za nami weekend cudów, w którym szkolna społeczność VIII LO po raz kolejny wzięła udział. Nauczyciele, pracownicy, rodzice i uczniowie wspólnymi siłami przygotowali SZLACHETNĄ PACZKĘ. Obdarowaliśmy nią panią Halinę, która po śmierci męża samotnie wychowuje dwunastoletniego syna. Niewielkie dochody nie pozwalają jej na zaspokojenie ważnych i podstawowych życiowych potrzeb.

13 października 2021 r. w naszym liceum odbyło się spotkanie młodzieży z panią Marią Grzegorzewską, lekarzem medycyny i ordynatorem Klinicznego Oddziału Opieki Paliatywno-Hospicyjnej oraz panem Piotrem Czarneckim, znanym m.in. z akcji "Zajedź Raka". To ciąg dalszy naszych działań w ramach akcji "POLA NADZIEI"
Pani doktor mówiła o planach, trudnościach i potrzebach związanych ze swoją pracą. Rozmawiała z młodzieżą o historii i roli opieki hospicyjnej. Całodobowy oddział opieki paliatywno-hospicyjnej sprawuje wielodyscyplinarną opiekę medyczną, psychologiczną, duchową i społeczną nad chorymi, których schorzenie nie oddziałuje na terapię przyczynową. Opieka ta obejmuje uśmierzanie bólu i innych objawów (leczenie objawowe), łagodzenie cierpień psychicznych, duchowych oraz wspomaganie rodziny chorych w czasie trwania choroby, jak i po śmierci chorego. Celem tych wielokierunkowych działań jest poprawa jakości życia chorych i ich rodzin.

Społeczność VIII LO i tym razem nie zawiodła. W ostatnich dniach września 2021 r. w szkole została w szkole przeprowadzona zbiórka żywności dla ludzi bezdomnych i ubogich - w ten sposób dołączyliśmy do akcji organizowanej przez CARITAS Diecezji Rzeszowskiej. 

Dzięki ofiarności rodziców, uczniów i pracowników naszej szkoły zapełniliśmy kilkanaście kartonów artykułami spożywczymi, które trafią w ręce potrzebujących. 

Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom i opiekunom szkolnego koła Caritas ks. Damianowi Bolka i p. Krystynie Szpetnar

Pamiętajcie: DOBRO POWRACA!

CARITAS 3
CARITAS 4
Previous Next Play Pause
1 2

W dniu 6 października 2021  klasa I d pod opieką nauczycieli wzięła udział w akcji Pola Nadziei. Przy pięknej pogodzie posadziliśmy blisko 100 żonkili na terenach zielonych, przy ul. Wyspiańskiego. Część cebulek otrzymaliśmy od Fundacji Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci, a pozostałe cebulki zakupili uczniowie. Mamy nadzieję, że zakwitną wiosną, podobnie jak te, posadzone w ubiegłym roku na szkolnym patio, i będą przypominały nam o istocie akcji.

POLA NADZIEI to akcja, której celem jest popularyzowanie opieki hospicyjnej oraz potrzeb z nią związanych.

Idą święta, w tym roku wyjątkowo smutne, warto więc pamiętać szczególnie o tych najbardziej potrzebujących.

Społeczność szkolna VIII LO przekazała pomoc finansową dla Podkarpackiego Hospicjum dla Dzieci. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom.

20201218_144125
20201218_144201
20201218_144213
20201218_175010
20201218_180505
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5