Obchodzony dzisiaj - 2 maja - Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej jest stosunkowo młodą tradycją w historii naszej ojczyzny. Ustanowiony został decyzją sejmu w 2004 r. Nawiązuje do pamiętnych wydarzeń z 2 maja 1945 r., kiedy zdobywający Berlin żołnierze 1. Dywizji Piechoty im. T. Kościuszki zawiesili biało-czerwone flagi na budynkach w dzielnicy Tiergarten.

Obecnie Święto Flagi zwraca naszą uwagę na jeden z trzech symboli narodowych jakim jest – obok godła i hymnu – biało-czerwona flaga. Biel i czerwień to barwy Polski i Polaków, głęboko zakorzenione w historii naszego kraju. Pierwsza z nich jest symbolem dobra, szlachetności i czystości dążeń narodu polskiego, czerwień zaś oznacza miłość, dzielność i poświęcenie, których nie brakowało Polakom zwłaszcza w trudnym okresie zaborów. Niech widok powiewających flag na murach naszej szkoły, domów czy balkonów, będzie okazją do refleksji o szczytnych kartach z historii Polski. Niech przypomina nam również o polskiej tożsamości i konieczności poszanowania symboli narodowych.

Zapraszamy do wysłuchani piosenki pt. Flaga

Zapraszamy do włączenia się w inicjatywy MEiN https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/dzien-flagi-rzeczypospolitej-polskiej--swietujmy-razem